Our Team » Our Staff

Our Staff

Leadership Team

JoAnn Mitchell – Founder/Executive Director/Principal - [email protected]
Christopher Eide - Chief Operating Officer - [email protected]
Jennifer Prye – Assistant Principal, High School – [email protected]
Angela Murray – Assistant Principal, Middle School – [email protected]
Michele Platis - Assistant Principal, Middle School - [email protected]
Josh Harrelson – Assistant Principal, Elementary (Yale) – [email protected]
Rosa Swonger – Assistant Principal, Elementary (Old Coors) – [email protected]
Jordan Franco – Assistant Principal, Culture – [email protected]
Jenn Peña – Special Education Director – [email protected]
Angela Salas - Director of School Operations - [email protected]
Sara Fitzgerald - Director of External Affairs - [email protected]

Office Staff

Jennifer Felix – Human Resources Manager – [email protected]
Elena Felix – Bilingual Secretary (Old Coors) – [email protected]
Diana Marquez – Bilingual Secretary (Yale) – [email protected]
Joanna Mendoza Bilingual Secretary (Yale) [email protected]
Jay Rake - Talent Recruitment Specialist - [email protected]
Sandra Rivas – Bilingual Attendance & Enrollment Secretary – [email protected]
Essence Johnson - STARS Coordinator/Registrar - [email protected]
Angelica Felix - Purchasing Manager - [email protected]

Student Support Services

Academic Coaches
Anthony Chipre - Science Coach, Grades 4-12 - [email protected]
Belinda East – Elementary Reading Mastery Coach – [email protected]
Tennise Lucas - Wit & Wisdom Coach/Pre-K Coordinator - [email protected]
Carrie Ortiz - Wit & Wisdom/Math Coach (Old Coors) - [email protected]
Emily vanDyck - Math Coach, Grades 6-12 - [email protected]

 

Counseling

Amy Baker - College & Career Counselor - [email protected]

Charlotte Romero – College & Career Counselor  – [email protected]

Ian Sunderland – College & Career Counselor – [email protected]

 

Custodians
Elias Aguirre - Custodian (Yale) - [email protected]
Victor Rivera - Custodian (Old Coors) - [email protected]
David Trujillo - Custodian (Yale) - [email protected]
Bernadette Valerio - Custodian (Yale) - [email protected]

 

Deans
Devon Myers – Dean of Student Discipline (Yale) – [email protected]
Bill Sharp – Dean of Student Discipline (Old Coors) – [email protected]
 
In-House Substitute Teachers
Lawrence Jackson - In-House Substitute - [email protected]
Daniel Payan - In-House Substitute - [email protected]
Leon Castille - In-House Substitute - [email protected]
Ivonne Villalobos – In-House Substitute – [email protected] 
Anne Massie - In-House Substitute - 
Christy Baca - In-House Substitute - 
 
Intensive Student Support
Jamie Barcena - Guidance Counselor/HS Attendance/Truancy Coach - [email protected]
Roslynn Gallegos – School Social Worker/Homeless Liaison – [email protected]
Lori Granado – Elementary Attendance & Truancy Coach/Social Worker/Homeless Liaison – [email protected]
Shannon Richardson – IEP Specialist – [email protected]
Rhonda Sigler-Ware – ELL/Testing Coordinator/Middle School Attendance – [email protected]

 

Instructional Team

Pre-K Teachers (Yale Campus)

Leandra Cook-Woods - Pre-K Classroom Teacher - [email protected]
Amanda Rodriguez - Pre-K Classroom EA - [email protected]

 

Elementary Teachers (Yale Campus)

Bonnie Sumner – K-3 Physical Education Teacher – [email protected]

Alex Cordova – K-3 Physical Education Educational Assistant – [email protected]

Loreen La Barre - K-3 Art Teacher - [email protected]

Denise Garcia - K-3 Art Educational Assistant - [email protected]

 

Kristy Reale – K/1st Grade Math Teacher  – [email protected]

Rebecca Raymer – K/1st Grade Math Co-Teacher – [email protected]

 

Alina Hughes – Kindergarten Reading Mastery Teacher – [email protected]

Ximena Soto – Kindergarten Language Mastery Teacher – [email protected]

Ashley Sullivan - K/1st Grade Wit & Wisdom Teacher - [email protected]

Angel Castro - K/1st Grade Wit & Wisdom Educational Assistant - [email protected]

 

Virginia Thaete – 1st Grade Reading Mastery Teacher – [email protected]

Amira Moore - 1st Grade Language Mastery Teacher - [email protected]

 

Oum DuVall – 2nd Grade Reading/Language Mastery Teacher – [email protected]

Allysha White – 2nd Grade Reading/Language Mastery Teacher – [email protected]

Charde' Walker - 2nd Grade Reading/Language Mastery Teacher - [email protected] 

 

Denisha Sanchez – 2nd/3rd Grade Math Teacher – [email protected]

Stephanie Romero - 2nd/3rd Grade Math Co-Teacher - [email protected]

Cindy Tran - 2nd/3rd Grade Wit & Wisdom Teacher - [email protected]
Viridiana Lopez-Fernandez – 2nd/3rd Wit & Wisdom Educational Assistant – [email protected]
Seth Northrup - 2nd/3rd Wit & Wisdom Educational Assistant - [email protected]
 

Emily Bird-Brown - 3rd Grade Reading and Language Mastery Teacher - [email protected]

Tonikah Edwards - 3rd Grade Reading and Language Mastery Educational Assistant - [email protected]

Rick Rood - 4th/5th Grade Math Co-Teacher - [email protected]
Ajasha Silver - 4th/5th Grade Reading Educational Assistant - [email protected]
Victoria Villareal - 4th/5th Grade Achievement First Writing Teacher - [email protected]

Desirae Leavens - 4th/5th Grade Achievement First Reading Teacher - [email protected]

Tiffany Cunningham-Rivera – 4th/5th Grade Science Teacher –[email protected]

Steven Hill - 4th/5th Grade Electives - [email protected]

 

Judy Pergola - Reading Mastery Intervention - [email protected]

Natashya Nettleton - Reading Mastery Intervention - [email protected]

Cesar Rivas - Corrective Reading Intervention - [email protected]

Pam Janes - Istation Intervention - [email protected]

Elementary Teachers (Old Coors Campus)

Ryan Hayes - K-3 Physical Education Teacher - [email protected]
Angel Castro - K-3 Physical Education Educational Assistant -
Shontysa Joe – K-3 Art Teacher – [email protected]
Adamaris Michel - K-3 Art Educational Assistant - [email protected]
 
Jessica Smith - Kindergarten Reading Mastery Teacher - [email protected] 
Kathleen Briscoe - Kindergarten Language Mastery Educational Assistant - [email protected]
 
Beverly Trujillo – K/1st Grade Math Teacher – [email protected]
Joselyn Villalobos – K/1st Grade Math Co-Teacher – [email protected]
 
Chantelle Burney - K/1st Grade Wit & Wisdom Teacher - [email protected]
Eliza Mata - K/1st Grade Wit & Wisdom Educational Assistant - [email protected]
 
Kami Hight - 1st Grade Reading Mastery Teacher - [email protected] 
Jannet Padilla - 1st Grade Language Mastery Teacher - [email protected]
 
Nick Cassella - 2nd/3rd Grade Math Teacher - [email protected]
Va Linda Schnieders – 2nd/3rd Grade Math Co-Teacher – [email protected]
 
Ninfa Cabanero - 2nd/3rd Grade Wit & Wisdom Teacher - [email protected]
Aliza Gurule - 2nd/3rd Grade Wit & Wisdom Educational Assistant - [email protected]
 
Kathleen Falk - 2nd Grade Reading and Language Mastery Teacher - [email protected]
 
Renee Osuna - 3rd Grade Reading and Language Mastery Teacher - [email protected]
Jacqueline Pena - 3rd Grade Reading and Language Mastery Educational Assistant - [email protected]
 
Madison Houghtaling - Reading Mastery Intervention - [email protected]
Katherine Cordova - IStation Intervention - [email protected]

Middle School Teachers

Sarah Perez – 6th Grade Reading Achievement First Teacher – [email protected]
Angela Leyba – 6th Grade Math I Teacher – [email protected]
Isidro Herrera - 6th Grade Math I Co-Teacher - [email protected]
Charisma Bhakta - 6th Grade Math II Teacher - [email protected]
Shana Anaya - 6th Grade Math II Co-Teacher - [email protected]
Manuel Carranza - 6th Grade Math II Co-Teacher - [email protected]
Gabriella Chavez - 6th Grade Science Teacher - [email protected]
Carolyn Anderson - 6th Grade Art Teacher - [email protected]
 
Kathryn Demouy - 7th Grade Reading Achievement First Teacher - [email protected]
Feonia Chambers – 7th Grade Math I Teacher – [email protected]
Joshua Gurule - 7th Grade Math I Co-Teacher - [email protected]
Jacob Decimus – 7th Grade Math II Teacher – [email protected]
Deena Nuttall - 7th Grade Math II Teacher - [email protected]
Denise Briscoe – 7th Grade Science Teacher – [email protected]
Aurora Johnson - 7th Grade Achievement First Writing Teacher - [email protected]
 
Andrea Boltwood - 8th Grade Reading Achievement First Teacher - [email protected]
Darryl Encino – 8th Grade Math I Teacher – [email protected]
Janelle Phommahasay – 8th Grade Math II Teacher – [email protected] 
Peter Phillips - 8th Grade Math II Co-Teacher - [email protected]
Chris Gallagher - 8th Grade Science Teacher - [email protected]
Cordan Drake - 8th Grade Achievement First Writing Teacher - [email protected]

High School Teachers

Sara Scannapieco - 9th Grade Reading Achievement First Teacher - [email protected]
Andrea Zamora - 9th Grade Reading II AP Teacher - [email protected] 
Jonathan Ungaro – 9th Grade Algebra Teacher  – [email protected]
 
Chris Frazier – 9th/11th/12th Grade Science Teacher – [email protected]
Jody Gorse - 9th/10th Grade Spanish Teacher - [email protected]
Barbara Bradley-Buttram - 9th/10th Grade Elective Teacher - [email protected]
 
Joshua De Santos - 10th Grade Reading II AP - [email protected]
Carlton Donaghe – 10th Grade Chemistry/World History Teacher – [email protected]
Isidro Herrera - 10th Grade Achievement First Teacher - [email protected]
Marcus Martin - 10th Grade Geometry Teacher - [email protected]
 
Paul Baker - 11th/12th Grade Elective Teacher - [email protected]
Duncan MacIvor – 11th Grade Achievement First/12th Grade Elective Teacher – dun[email protected]
Paul French - 11th Grade AP English/12th Grade Elective Teacher - [email protected] 
James Boshart – 11th Grade Algebra II/12th Grade AP Stats Teacher – [email protected] 
Mitch Marsh - NM History/Health/Econ/Gov't/Elective Teacher - [email protected]
Maribel Ibarrondo -12th Grade Achievement First/12th Grade AP English - [email protected]
 
Waylon Chavez - Success Principles Teacher - [email protected]